Program History

Updated November 15, 2021.

Single Season Program Accomplishments(minimum 14 matches)
 
Most Goals Scored in a Season
1.    113 in 2014
2.      90 in 2013
3.      89 in 2012
4.      83 in 2015
5.      78 in 2018
 
Most Shutouts in a Season
1.    16 in 2014
2.    13 in 2016, 2017
3.    12 in 2015
4.    11 in 2018
 
Fewest Goals Allowed in a Season
1.     7 in 2014
2.     9 in 2018
3.    12 in 2016
4.    13 in 2015
5.    14 in 2017
 
Most Victories in a Season
1.    22 in 2014
2.    20 in 2015
3.    18 in 2013
4.    17 in 2004, 2012
 
Fewest Losses in a Season
1.     0 in 2014
2.     3 in 1998, 2006, 2013, 2015, 2016
3.     4 in 1999, 2001, 2004
 
Highest Winning Percentage in a Season
1.     100% in 2014
2.    86.9% in 2015
3.    85.7% in 2013
4.    84.2% in 2016
5.    82.3% in 2006
 
Longest Unbeaten Streak
   41 matches from 2014 (22) to 2015 (19)
 
Consecutive Wins at Home on MVC Field
   32 matches from 2013 to 2017
 
Consecutive Wins in Northwest 1B/2B League Regular Season Matches
  45 matches from 2012 to 2017
 
Consecutive Wins in Northwest District One Regular SeasonMatches
  61 matches from 2012 to 2016
 
Consecutive State Tournament Appearances
1.    7 Seasons from 2012 to 2018
2.    6 Seasons from 2004 to 2009
 
Consecutive Postseason Appearances
  22 Seasons from 1998 to 2019
 
Most Matches Played by  Freshman through Senior Class
 88 matches from 2012 to 2015
 
Highest Winning Percentage by Freshman through Senior Class
  89.4% (76-9-0) from 2013 to 2016
Single Season Individual Accomplishments

GOALS
45  Tyler Houtsma               2014
33  Jack Hammingh            2015
33  James Hurd                   2013
30  James Hurd                   2014
29  Caleb Riley                    2012
29  David Riley                     2008
28  Kyler Houck                    2018
26  Jack Hammingh            2016
26  Mark Medema                1999
23  Tyler Houtsma               2013
22  Brett Anderson              2003
22  Mark Medema                2001
21  Joel Adeline                   2004
21  Mark Veldkamp             1998
20  Daniel Westra               2005
20  Darin Kuipers                1993
19  Gabe Taylor                   2018
19  Bryson Smith                 2015
19  Tyler Houtsma               2012
19  Stefan Berryman           2009
17  Kyler VanBerkum          2010
17  Jimmy Collins               2005
16  Jack Hammingh             2014
16  Seth Parman                 2012
16  Mark Medema                2000
16  Darin Kuipers                1993
15  Mark Veldkamp             1997
 
ASSISTS
21  Tyler Houtsma               2013
20  Tyler Houtsma               2012
20  Joel Adeline                   2004
18  Jayson Withers             2014
18  Caleb Riley                    2012
17  James Hurd                   2014
16  Kyler Houck                    2018
16  Jack Hammingh            2016
16  Dalton McIlrath            2015
16 Joel Adeline                    2003
15  Bryson Smith                 2015
14  Daniel Westra               2005
13  Jack Hammingh            2015
13  Cooper Blade                2010
13  Mark deVries                  2008
12  Jack Hammingh            2014
12  James Hurd                   2013
12  Derrick DeVries             2008
12  Daniel Westra               2005
11  Tyler Houtsma               2014
11  Seth Parman                 2013
11  Jayson Withers             2013
11  Jeffrey McClelland        2009
11  Brandon Crandall         2006
10  Caleb Twedt                  2016
10  Seth Parman                 2012
10  Caleb Riley                    2011
10  David Riley                     2007
Career Individual Accomplishments  (Under Goals and Assists, the first year indicated is when a goal or assist was first recorded.)
 
CAREER GOALS
95   Tyler Houtsma              2011-2014
75   Jack Hammingh          2013-2016
75   James Hurd                  2011-2014
67   Mark Medema               1998-2001
54   Caleb Riley                   2009-2012
48   Darin Kuipers               1991-1994
47   Mark Veldkamp            1995-1998
44   Jimmy Collins              2003-2006
44   David Riley                    2005-2008
43   Kyler Houck                   2016-2018
33   Bryson Smith                2013-2016
31   Joel Adeline                  2002-2004
30   Seth Parman                2010-2013
30   Brett Anderson             2001-2003
27   Gabe Taylor                  2015-2018
26   Derrick DeVries            2005-2008
26   Stefan Berryman          2006-2009
24   Aaron Klein                   1996-1998
22   Jason VandenBosch  1991-1994
21   Dalton McIlrath             2012-2015
21   Digger Smiley               1993-1994
20   Derek Greydanus        2000-2002
20   Billy DeJong                  1994-1997
20   Adam Mines                  2002-2004
20   Mark deVries                 2007-2008
20 Ben Rozema 2019-
19   Jayson Withers              2011-2014
19   Kyler VanBerkum         2008-2009
18   Jeffrey McClelland       2006-2009

Career Goals after the 2021 Season for Returning Program members
20   Ben Rozema                2019-
 8   Reuben Hall                  2020–
 4   Carlo Gegen                  2021-
 3   Nick Wyatt                      2020-
 3   Alex Dowrey                   2021-
 3   Lucas Millenaar             2021-
 2   Elijah Lisenby                2020-
 2   Cody DeVlieger             2020-
 1   Christian Kilvert, Jacob Ruble, Cannon Brown, Oliver Ness 2021-
 
CAREER ASSISTS
59   Tyler Houtsma              2011-2014
43   Jack Hammingh          2014-2016
41   James Hurd                  2011-2014
38   Caleb Riley                   2009-2012
36   Joel Adeline                  2002-2004
35   Jayson Withers              2011-2014
32   Bryson Smith                2014-2016
30   Kyler Houck                   2016-2018
30   Dalton McIlrath           2013-2015
30   Daniel Westra              2003-2005
29   David Riley                    2005-2008
25   Bryson Smith                2014-2016
25   Cooper Blade               2008-2010
21   Jimmy Collins              2004-2006
20   Mark deVries                 2005-2008
18   Steven Annema            2003-2005
16   Noah Lubbers              2017-2019
15   Jeffrey McClelland       2007-2009
15   Stefan Berryman          2007-2009
15   Jacob Hays                   2017-2020
 
Career Assists after the 2021 Season for Returning Program members
 6   Ben Rozema                 2019—
 6   Reuben Hall                  2020—
 2   Nick Wyatt                      2020—
 2  Cannon Brown                2021—
 2   Alex Dowrey                   2021—
 1   Jacob Ruble, Jordan Boon, Oliver Ness, Carlo Gegen 2021-
Goals Scored in a Single Match
6   James Hurd, 2013 v. Orcas Island
5   Jack Hammingh, 2015 v. Shoreline Christian
5   Daniel Houtsma, 2011 v. Lopez Island
5   Joel Adeline, 2004 v. Arlington Christian
4   Recored 22 times in program history
3   Recorded 80 times in program history
Northwest A/B (also 1B/2B) League Player of the Year (announced following the season)
2004
Jimmy Collins~Midfielder
2008
David Riley~Forward
2012
Caleb Riley~Forward  (also District One Player of the Year)
2014
Tyler Houtsma~Forward (also District One Player of the Year)
Northwest A/B (1B/2B) All-League Selections; also All-District One (starting 2012)
1990   Missing
1991   Missing
1992   Missing
1993  
Todd Tophan~First Team Goalkeeper
Kevin Maas~First Team Defender
Matt Rindal~First Team Defender
John Hoad~First Team Midfielder
Darin Kuipers~First Team Midfielder
Digger Smiley~First Team Forward
Jason VandenBosch~First Team Forward
1994   Missing
1995   Missing
1996  
Brandon Burr~First Team Defender
Billy DeJong~First Team Defender
Aaron Klein~First Team Midfielder
1997  
Billy DeJong~First Team Defender
Mark Veldkamp~Second Team Forward
1998  
Mark Veldkamp First Team Forward
Matt Kaemingk~First Team Midfielder
Aaron Klein~First Team Midfielder
Josh Krause~First Team Defender
Kris Aguero~Second Team Defender
Mark Ledeboer~Second Team Goalkeeper
1999  
Ryan Van Vliet~First Team Forward
Jon Orange~First Team Midfielder
Justin Strauss~First Team Midfielder
Kris Aguero~First Team Defender
Matt Welk~First Team Defender
Mark Ledeboer~First Team Goalkeeper
Mark Medema~Second Team Forward
2000   Missing
2001   Missing
2002  
Clancey Aguero~First Team Defender
Jesse Geleynse~First Team Midfielder
Jon VanderArk~First Team Forward
Derek Greydanus~Second Team Forward
Jonathan Hurd~Second Team Defender
Jordan Kok~Second Team Midfielder
Adam Mines~Second Team Defender
2003  
Brett Anderson~First Team Forward
Jonathan Hurd~Second Team Defender
Joel Adeline~Honorable Mention Forward
Jordan Kok~Honorable Mention Midfielder
Adam Mines~Honorable Mention Midfielder
Eli Winslow~Honorable Mention Defender
2004  
Adam Mines~First Team Midfielder
Jimmy Collins~First Team Midfielder
Joel Adeline~Second Team Forward
Daniel Westra~Second Team Forward
Philip deVries~Second Team Defender
Jonathan Hurd~Honorable Mention Defender
Matthew VanderArk~Honorable Mention Goalkeeper
2005  
Daniel Westra~First Team Forward
Philip deVries~First Team Defender
Jimmy Collins~Second Team Midfielder
Joel Marriott~Honorable Mention Defender
Matthew Hogan~Honorable Mention Defender
Steven Annema~Honorable Mention Midfielder
2006  
Caleb McClelland~First Team Defender
Philip deVries~First Team Defender
Joe Riley~First Team Midfielder
Jimmy Collins~First Team Midfielder
Daniel VanderKooy~First Team Forward
Normand Andrews~Second Team Goalkeeper
Joel Marriott~Second Team Defender/Midfielder
Robert Adeline~Coach of the Year
2007  
David Riley~First Team Forward
Jeffrey McClelland~First Team Defender
Jeremy Schloemer~First Team Defender
Noel Sakuma~Second team Midfielder
Riley Jones~Second Team Midfielder
Zach Livingston~Honorable Mention Goalkeeper
2008  
David Riley~First Team Forward
Noel Sakuma~First Team Midfielder
Jeffrey McClelland~First Team Defender
John Morrison~First Team Goalkeeper
Derrick DeVries~Second Team Forward
Mark deVries~Second Team Midfielder
Cooper Blade~Second Team Midfielder
Stefan Berryman~Second Team Defender
Robert Adeline~Coach of the Year
2009  
Stefan Berryman~First Team Forward
Jeffrey McClelland~First Team Defender
Nolan Mailliard~First Team Defender
Caleb Brown~First Team Goalkeeper
Cooper Blade~Second Team Midfielder
Cory Kuipers~Honorable Mention Defender
2010  
Cooper Blade~First Team Midfielder
Nolan Mailliard~First Team Defender
Kyler VanBerkum~First Team Forward
Daniel Houtsma~Second Team Defender
Caleb Riley~Second Team Forward
Caleb Brown~Honorable Mention Goalkeeper
2011  
Caleb Riley~First Team Forward
Daniel Houtsma~First Team Defender
James Hurd~Second Team Midfielder
Michael deHaan~Honorable Mention Defender
Tyler Houtsma~Honorable Mention Forward
Jesse Ketcham~Honorable Mention Goalkeeper
2012  
Caleb Riley~First Team Forward
Tyler Houtsma~First Team Forward
James Hurd First Team Midfielder
Aaron Daut~First Team Defender
Jesse Ketcham~First Team Goalkeeper
Seth Parman~Second Team Forward
Jayson Withers~Second team Midfielder
2013  
James Hurd~First Team Forward
Tyler Houtsma~First Team Forward
Jayson Withers~First Team Midfielder
Jonathan deHaan~First Team Defender
Seth Parman~Second Team Forward
Michael Hancock~Second Team Midfielder
Joshua Twedt~Second Team Defender
Riley Hood Second Team Goalkeeper
Dalton McIlrath~Honorable Mention Midfielder
2014  
James Hurd~First Team Midfielder
Tyler Houtsma~First Team Forward
Riley Hood~First Team Goalkeeper
Jayson Withers~Second Team Midfielder
Jack Hammingh~Second Team Forward
Michael Hancock~Second Team Defender
Dalton McIlrath~Honorable Mention Midfielder
Joel Adeline, Coach of the Year
2015  
Dalton McIlrath~First Team Midfielder
Riley Hood~First Team Goalkeeper
Jack Hammingh~First Team Forward
Tim Cummings~First Team Defender
Caleb Twedt~Second team Midfielder
Caleb Smith~Honorable Mention Midfielder
Bryson Smith~Honorable Mention Forward
2016  
Jack Bender~First Team Defender
Jack Hammingh~First Team Forward
Bryson Smith~First Team Midfielder
Caleb Twedt~First Team Midfielder
Caleb Smith~Second Team Defensive Midfielder
Jared Smith~Second Team Goalkeeper
2017  
Jared Smith~First Team Goalkeeper
Kyler Houck~First Team Midfielder/Forward
Gabe Taylor~First Team Midfielder
Christopher Wyatt~Second Team Defender
2018  
Jared Smith~First Team Goalkeeper
Gabe Taylor~First Team Midfielder
Christopher Wyatt~First Team Defender
Kyler Houck~First Team Forward
Peter Opp~Second Team Defender
2019  
Christopher Wyatt~Second Team Defender
Peter Opp~Second Team Defender
Ben Rozema~Second Team Midfielder/Forward
Jacob Hays~Honorable Mention Midfielder
Nathan Schmaus~Honorable Mention Midfielder/Forward
2020   No selections made because of Covid
2021  
Reuben Hall-First Team Midfielder
Colby Faber-Second Team Defender
Julian Pedrosa-Second Team Forward
Ben Rozema-Honorable Mention Midfielder
Skagit Valley Herald Player of the Year– All Classifications (published the following May after the 1B/2B fall soccer season.)
 2015  
Tyler Houtsma~Forward
Skagit Valley Herald All-Area Selections- All Classifications (published the following May after the 1B/2B fall soccer season.)
1999  
Matt Kaemingk~Midfielder
Mark Veldkamp~Forward
2000 
Travis Haveman~Goalkeeper
2001  
Travis Havemen~Goalkeeper
2005  
Joel Adeline~Forward
2007  
Jimmy Collins~Midfielder
2009  
David Riley~Forward
2013  
Caleb Riley~Forward
2014 
Tyler Houtsma~Forward
2015  
Tyler Houtsma~Forward
James Hurd~Midfielder
Riley Hood~Goalkeeper (Honorable Mention)
2016  
Timothy Cummings~Defender
Dalton McIlrath~Midfielder
Jack Hammingh~Forward
Riley Hood~Goalkeeper (Honorable Mention)
2017  
Jack Hammingh~Forward
2018   
Kyler Houck~ Forward
2019   
Jared Smith~ Goalkeeper
Kyler Houck~ Forward
Gabe Taylor~ Midfielder (Honorable Mention)
Washington State Soccer Coaches Association All-State Team Selections (selected 2010-2017 following the season)
2012  
Caleb Riley, Sr.~First Team Forward
2013  
Tyler Houtsma, Jr.~First Team Forward
James Hurd, Jr.~Second Team Forward
2014  
Tyler Houtsma, Sr. First Team Forward
James Hurd, Sr.~First Team Midfielder
Michael Hancock, Sr.~First Team Defender
Riley Hood, Jr.~First Team Goalkeeper
Jack Hammingh, So.~First Team Forward
Joshua Twedt, Sr.~Second team Defender
Joel Adeline, State Coach of the Year
2015  
Dalton McIlrath, Sr – First Team Midfielder
Tim Cummings, Sr. – First Team Defender
Riley Hood, Sr. – First Team Goalkeeper
Jack Hammingh, Jr. – Second Team Forward
2016  
Jack Hammingh, Sr. – First Team Forward
Jack Bender, Sr. – Second Team Defender
2017   
Jared Smith, Jr.- Second Team Goalkeeper
Gabe Taylor, Jr. – Second Team Midfielder
Kyler Houck, Fr. – Second Team Forward
Gabe Taylor, Jr. – Second Team Midfielder
Kyler Houck, Fr. – Second Team Forward
Washington Soccer Central All-State Positions of the Year (selected 2009-2015 following the season)
2014  
Riley Hood, Jr.~Goalkeeper of the Year
Tyler Houtsma, Sr.~Forward of the Year
Michael Hancock, Sr.~Defender of the Year
Joel Adeline~Coach of the Year
2015  
Dalton McIlrath, Sr.~Midfielder of the Year
Washington Soccer Central All-State Team Selections (selected 2009-2015 following the season)
2009  
Stefan Berryman, Sr.~First Team Forward
Jeffrey McClelland, Sr.~First Team Midfielder
Nolan Mailliard, Jr.~Second Team Defender
2010  
Nolan Mailliard, St.~Second Team Defender
Kyler VanBerkum, Sr.~Second Team Forward
Daniel Houtsma, Jr.~Third Team Defender
Caleb Riley, So.~Third Team Forward
2011    
Daniel Houtsma, Sr.~Third Team Defender
Caleb Riley, Jr.~Third Team Forward
2012  
Caleb Riley, Sr.~First Team Forward
Tyler Houtsma, So.~Second Team Forward
Seth Parman, Jr.~Second Team Forward
Aaron Daut, Sr.~Second Team Defender
Jesse Ketcham, Sr.~Second Team Goalkeeper
James Hurd, So.~Third Team Midfielder
2013    
James Hurd, Jr.~First Team Forward
Tyler Houtsma, Jr.~First Team Forward
Jonathan deHaan, Sr.~Second team Defender
Riley Hood, So.~Second Team Goalkeeper
Seth Parman, Sr.~Third Team Forward
Jayson Withers, Jr.~Third Team Midfielder
Joshua Twedt, Jr.~Third Team Defender
2014  
Tyler Houtsma, Sr.~ First Team Forward
James Hurd, Sr.~First Team Midfielder
Michael Hancock, Sr.~ First Team Defender
Riley Hood, Jr.~First Team Goalkeeper
Jayson Withers, Sr.~Second Team Midfielder
Jack Hammingh, So.~Second Team Forwards
Joshua Twedt, Sr.~Third Team Defender
2015  
Dalton McIlrath, Sr.~First Team Midfielder
Tim Cummings, Sr. ~First Team Defender
Riley Hood, Sr.~ First Team Goalkeeper
Jack Hammingh, Jr.~Second Team Forward
Caleb Twedt, Jr.~Second Team Midfielder
Caleb Smith, Jr. Third Team Def. Midfielder
Bryson Smith, Jr.~Third Team Forward
 Program Legacy Recognition (Listing of outstanding contributors to the MVC Boys’ Varsity Soccer program based on multiple postseason selections and additional factors that identify them as Legacy participants in their graduation year.)
1994    
Darin Kuipers, Midfielder
1998      
Billy DeJong, Defender
1999     
Kris Aguero, Defender
Mark Veldkamp, Forward
Matt Kaemingk, Midfielder
2002     
Justin Strauss, Midfielder
Travis Haveman, Goalkeeper
Greg Hibma, Defender
Nathan Sakuma, Midfielder
Mark Medema, Forward
2003     
Clancey Aguero, Defender
Jesse Geleynse, Midfielder
Derek Greydanus, Forward
2004     
Brett Anderson, Forward
Jordan Kok, Midfielder
2005      
Joel Adeline, Forward
Adam Mines, Midfielder
2006  
Jonathan Hurd, Defender
2007    
Jimmy Collins, Midfielder
Philip deVries, Defender
2009   
David Riley, Forward
2010   
Jeffrey McClelland, Defender/Midfielder
2011      
Nolan Mailliard, Defender
Cooper Blade, Midfielder
2012     
Daniel Houtsma, Defender
2013      
Caleb Riley, Forward
2015      
Tyler Houtsma, Forward
James Hurd, Midfielder
Jayson Withers, Midfielder
2016     
Riley Hood, Goalkeeper
Dalton McIlrath, Midfielder
2017      
Jack Hammingh, Forward
2019    
Jared Smith, Goalkeeper
Gabe Taylor, Midfielder
 2020  
Christopher Wyatt, Defender
Season Records and Accomplishments
1990   0-12-1  First year of program
1991     7-4-1
1992     9-6-1
1993   10-6-0
1994     9-5-0
1995   12-4-0
1996   10-6-0    Northwest A/B Divisional Match
1997     7-8-0
1998   14-3-0    League Champions; Tri-District Finals
1999   13-4-0    League Champions; Tri-District Qualifiers
2000   14-6-0    Tri-District Third Round
2001   15-4-0    League Champions, STATE A/B FOURTH PLACE
2002   12-6-1    Tri-District First Round
2003   11-7-0    Tri-District First Round
2004   17-4-1    STATE A/B THIRD PLACE
2005   13-7-0    State A/B Quarterfinals
2006   14-3-0    League and District One Champions; State Quarterfinals
2007   9-10-1    State 1B/2B Quarterfinals
2008   15-7-0    State 1B/2B Quarterfinals
2009   12-7-0    State 1B/2B Quarterfinals
2010   12-8-0    Bi-Districts
2011   8-10-0    District One First Round
2012   17-5-0    League and District Champions; STATE 1B/2B FOURTH PLACE
2013   18-3-0    League and District One Champions; State 1B/2B Quarterfinals
2014   22-0-0    League and District One, Tri-District Champions; STATE 1B/2B CHAMPIONS!
2015   20-3-0    League and District One Champions; STATE 1B/2B FOURTH PLACE
2016   16-3-0    League and District One Champions; State 1B/2B Quarterfinals
2017   13-6-0    League Champions; Tri-District Champions; State 1B/2B Quarterfinals
2018   13-5-0    State 1B/2B Quarterfinals
2019     6-9-0    Tri-District Play-in Match
2020     4-4-0   (includes two ‘forfeit losses’ related to Covid)
2021   11-6-0    State 1B/2B Quarterfinals
Postseason Appearances and Results
1996  
Northwest A/B Divisional v. Watson Groen, L 2-3 (DeJong, Klein)
1998   
League Playoff v. Sno. County Chr., L 2-4 (Veldkamp, Burr)
Tri-District v. University Prep, W 2-1 (Klein, Kaemingk)
Tri-District v. Bellevue Christian
Tri-District v.Sno. County, Chr., L 2-3 (Veldkamp, Medema)
1999  
League Seeding v. Archbishop Murphy, L 1-2 Shootout (Adelman)
Tri-District v. Evergreen Lutheran, L 2-4 (Medema, Orange)
2000
League Tiebreaker v. Archbishop Murphy, W 3-0 (Medema, VanderArk, Hibma)
Tri-District v. King’s West, W 2-0 (Medema 2)
Tri-District v. The Bush School, L 1-2 (Medema)
Tri-District v. Northwest School, L 0-2
2001  
Tri-District v. Cedar Park Christian, W 1-0 (Medema)
State Quarterfinals v. University Prep, W 1-0 Shootout)
State Semi-Finals v. Northwest Christian, L 2-3 (Geleynse, Medema)
State Consolation Finals v. Overlake, L 1-2 (Greydanus)  FOURTH PLACE
2002  
League Tiebreaker v. Friday Harbor, W 2-1 Shootout (VanderArk)
League Playoff v. Lopez Island, W 2-0 (Kok, Greydanus)
Tri-District v. Evergreen Lutheran, L 1-2 (Greydanus)
2003  
League Playoff v. La Conner, W 2-0 (deVries, Westra)
Tri-District v. Charles Wright, L 0-7
2004  
District v. Coupeville, W 2-1 (Mines, Collins)
District v. Sno. County Chr., W 1-0 (Collings)
District v. Friday Harbor, L 0-4
State Quarterfinals v. Overlake, W 3-2 (Westra, Adeline, Collins)
State Semi-Finals v. St. George’s, L 0-3
State Consolation Finals v. Friday Harbor,W 4-0(Adeline, Westra, Hurd, Collins)  THIRD PLACE
2005  
League Tiebreaker v. Orcas Island, W 2-0
District v. Coupeville, W 4-1
District v. Grace Academy, @ 7-2
District v. Friday Harbor, L 1-2 Shootout
State Quarterfinals v. University Prep, L 1-4 (DeVries)
2006  
District Championship v. N, Sound Chr., W 4-0 (Collins 3, VanderKooy)
Tri-District Championship v. The Bear Creek School, L 1-2 Shootout (Riley)
State Quarterfinals v. Tacoma Baptist, L 0-2
2007  
District v. Grace Academy, W 1-0 (own goal)
District Seeding v. Shoreline Christian, L 1-3 (deVries)
Tri-District v. King’s West, W 2-0, (DeVries, Ackermann)
Tri-District v. Shoreline Christian, L 1-2 (DeVries)
State Quarterfinals v. St. George’s, L 2-3 Shootout (DeVries, Ackermann)
2008  
District v. Lopez Island, W 6-0 (Riley 3, deVries, DeVries, McClelland)
District Seeding v. Providence Cl. Christian, W 3-0 ( Riley, own goal, deVries)
Tri-District v. The Bear Creek School, W 2-1 (McClelland, Riley)
Tri-District v. N. Sound Chr., L 2-3 (Berryman, Riley)
Tri-District v. Shoreline Christian, L 1-2 Shootout ( Riley)
State Quarterfinals v. St. George;s, 1-2 (Riley)
2009  
District v. Lopez Island, W 2-1 (Blade, Houtsma)
District Seeding v. Shoreline Christian, W 2-1 Shootout (Berryman)
Tri-District v. Crosspoint Academy, W 3-0 (Berryman 2, McClelland)
State Quarterfinals v. The Bear Creek School, 1-4 (Blade)
2010  
District v. Lopez Island, W 2-1 (LeClair 2)
District v. La Conner, L 1-5 (LeClair)
District v. Shoreline Christian, W 3-1 (VanBerkum 2, Riley)
Bi-District v. Shoreline Christian, L 1-3 (VanBerkum)
2011  
League Tiebreaker v. orcas Island, W 1-0 (M. Hancock)
District v. Grace Academy, L 0-2
2012  
Bi-District v. orcas Island, W 4-0 (deHaan 2, Parman, Hurd)
Bi-District v. Providence Cl. Chr., L 01
Bi-District v. Grace Academy, L 1-3 (Withers)
State Quarterfinals v. The Bear Creek School, W 2-1 (Riley, Hurd)
State Semi-Finals v. Northwest Christian, L 1-5 (Withers)
State Consolation Finals v. Providence Cl. Chr., L 1-2 (Klesick) FOURTH PLACE
2013  
Bi-District v. La Conner, W 6-2 ( Parman 3, Houtsma 3)
Bi-Districts v. Providence Cl. Chr., W 4-1 (Jurd, Parman 2, Houtsma)
Bi-District v. Grace Academy, L 0-1
State Quarterfinals v. The Bear Creek School, L 0-2
2014  
Tri-District v. Crosspoint Academy, W 6-0 (Houtsma 3, Hammingh, Hurd, Smith)
Tri-District v. Friday Harbor, W 4-0 (Hurd, Houtsma 3)
Tri-District Finals v. Providence Cl. Chr., W 3-1 (Hurd, Houtsma, Hammingh)
State Quarterfinals v. Mt. Rainier Lutheran, W 3-0 (Houtsma, Smith, Hammingh)
State Semi-Finals v. Grace Academy, W 2-1 (Corp, Hammingh)
State Finals v. Waitsburg-Prescott, W 2-1 (Hammingh, Houtsma) STATE CHAMPS!
2015  
Tri-District v. Evergreen Lutheran, W 5-1 (B. Smith 4, Hammingh)
Tri-District v. Providence Cl. Chr., W 1-0 (Hammingh)
Tri-District Finals v. Tacoma Baptist, L 0-1
State Quarterfinals v. Friday Harbor, W 3-2 (C. Twedt, McIlrath 2)
State Semi-Finals v. St. George’s, L 0-2
State Consolation Finals v. Crosspoint Academy, 0-2  FOURTH PLACE
2016  
Tri-District v. Evergreen Lutheran, W 3-0 (Hammingh 2, B. Smith)
Tri-District v. Tacoma Baptist, L 2-3 (C. Twedt, B. Smith)
Tri-District v. Providence, W 1-0 (Hammingh)
State Quarterfinals v. St. George’s, L 0-3
2017 
Tri-District v. Puget Sound Adventist Academy, W 1-0 (J. Hays)
Tri-District v. Life Christian Academy, W 1-0 (Houck)
Tri-District Finals v. Crosspoint Academy, W 1-0 (Annema)
State Quarterfinals v. Orcas Island, L 0-1
2018 
Tri-District v. Life Christian, W 1-0 (Houck)
Tri-District v. Evergreen Lutheran, L 0-1
State Quarterfinals v. Orcas Island, L 0-1
2019 
Tri-District Play-in Match v. Life Christian, L 1-4 (Schmaus)
2021
District Seeding Match v. Sound Christian, W 1-0 (Hall)
State Quarterfinals v. Crosspoint Academy, L 0-1
All-Time School Series and Records
 
Schools                                                                       W-L-T 
Archbishop Murphy (Holy Cross)                      9-17-0
Arlington Christian                                                  12-1-1
Bear Creek School (The)                                         2-4-0
Bellevue Christian                                                     1-1-0
Bush School (The)                                                    0-1-0
Cedar Park Chritian, Bothell                                 3-0-0
Cedar Park Christian,Lyn (Sno-Co,NS,MLT) 36-16-1
Charles Wright Academy                                         0-1-0
City Christian, Portland, OR                                    2-0-0
Corbett, OR                                                                  2-0-0
Coupeville                                                                    9-0-0
Crosspoint Academy (King’s West)                    8-5-0
Evergreen Lutheran                                                   8-5-1
Friday Harbor                                                           25-14-0
Grace Academy                                                       45-9-1
La Conner                                                                 43-19-0
Life Christian Academy                                             2-1-0
Lopez Island                                                             46-8-0
Lynden Christian School                                         0-3-0
Master’s Touch                                                        19-3-0
Moses Lake Christian Academy                            2-3-0
Mount Rainier Lutheran (Concordia)                4-0-0
Northwest Christian School, Colbert                  1-3-0
Northwest School (The)                                           0-1-0
Orcas Island                                                             31-15-0
Overlake School                                                         1-2-0
Prescott (Waitsburg/Prescott)                              1-0-0
Providence Classical Christian                          18-12-0
Puget Sound Adventist Academy                          1-0-0
Riverside Christian, Yakima                                   2-1-1
Saint George’s, Spokane                                         0-8-0
Seattle Christian                                                        0-1-1
Seattle Lutheran                                                        1-1-0
Shoreline Christian (Watson Groen)             36-21-0
Sound Christian (Tacoma Baptist)                     3-3-0
Sunnyside Christian                                                 5-1-0
University Prep                                                           2-1-0
Unaccounted Matches                                             3-0-0
Totals 383-181-6
68.3% Overall Non-Losing Record
MVC Soccer Program Coaching Records
Ed Baker (1990)                                             0-12-0
Eric Davis (1991-1992)                              16-10-2
Bill Sharick (1993)                                           10-6-0
Ivan Voss (1994-1997)                                 38-23-0     (1 Postseason)
Brian Adams (1998-2005)                         108-41-2    (8 Postseasons/ 3 State Appearances)
Robert Adeline (2006-2012,2016-2018)     130-64-2   (10 Postseasons/ 8 State Appearances)
Joel Adeline (2013-2015)                              61-6-0     (3 Postseasons/ 3 State Appearances)
Jeremiah Wolhgemuth (2019-present)    21-19-0   (2 Postseasons/ 1 State Appearance)